Türk ve Orta Asya kültürlerinde baharın müjdecisi Hıdırellez ne zaman, nasıl dilek dilenir

Hıdırellez, genellikle ilkbaharın gelmesiyle birlikte kutlanan mevsimlik bir bayram olarak bilinir. 2024 yılında, Hıdırellez 5 Mayıs Pazar akşamı başlayıp, 6 Mayıs Pazartesi günü ikindi ezanı ile sona erecek. Bu özel gün, doğanın yeniden canlanışını ve umutların yeşermesini simgeler.

HIDIRELLEZ DİLEĞİ NASIL DİLİNİR

Hıdırellez geleneklerinin en bilineni; ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, gül ağacı altına dilek dilemektir. İnanışa göre, Hızır’ın dokunduğu yerlere feyiz ve bereket gelir. Bu nedenle, Hıdırellez gecesi insanlar gül ağacının altına dileklerini kırmızı bir kurdeleye bağlayıp asarlar. Ayrıca, yiyecek kapları, ambar kapakları ve para keseleri açık bırakılarak bereketin artması temenni edilir.

HIDIRELLEZ NASIL KUTLANIR

Hıdırellez kutlamaları genellikle doğayla iç içe, yeşillik ve su kenarlarında gerçekleştirilir. Baharın taze bitkileri toplanır, taze kuzu eti gibi yiyecekler tüketilir. Bu geleneksel yemekler, sağlık ve şifa getireceğine inanılır. Ayrıca, toplanan çiçekler veya otlar kaynatıldıktan sonra içilen suyun hastalıklara iyi geldiği ve gençleştirici etkisi olduğuna inanılır. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar. Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.

HIDIRELLEZDE YAPILAN DİĞER RİTÜELLER

Hıdırellez gecesi, çeşitli bölgelerde farklı adlarla anılan “baht açma” törenleri de yapılmaktadır. Bu törenler, kişilerin gelecek yıl için iyi şanslar dileyerek kendi kaderlerini olumlu yönde etkilemeye çalıştıkları geleneksel ritüellerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x